top of page
20.05.2023 Red: Tomasz Mrozowski

Zasady umiejscowienia jednostki zewnętrznej pompy ciepła

LG schemat dzialania pompy ciepła
Zasady dotyczące miejsca instalacji

 

Idealne miejsce montażu znajduje się na podstawie na wysokości 40-60 cm lub na elewacji budynku. Najważniejsze jest jednak, aby pomiędzy jednostką a ścianą domu pozostawało co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni, co zapewni swobodny przepływ powietrza. Jeśli to niemożliwe, można rozważyć umieszczenie pompy na betonowych blokach oddalonych od budynku do 1,5 m - ale konkretną odległość powinni wyliczyć producenci urządzenia.

Zasady odprowadzania skroplin

 

Miejsce montażu musi umożliwiać odprowadzenie skroplin, które powstają podczas odszraniania parownika jednostki zewnętrznej. Każda pompa ciepła ma wbudowany system odprowadzania skroplin, który można przedłużyć, na przykład za pomocą elastycznego węża. Pamiętaj jednak, że kondensat spływa grawitacyjnie, więc konieczny jest odpowiedni nachylenie, umożliwiające swobodny odpływ wody.

Zalecane odległości między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną pompy typu SPLIT

 

Kiedy decydujemy się na miejsce instalacji jednostek wewnętrznej i zewnętrznej, musimy przestrzegać określonej przez producenta odległości między nimi. Zazwyczaj wynosi ona od 10 do 25 m w poziomie i 3-5 m w pionie. W przypadku pomp ciepła typu SPLIT powinny one znajdować się jak najbliżej siebie. Ilość czynnika chłodniczego wewnątrz pompy wystarczy na około 4-6 metrów. Przy większych odległościach, konieczne jest dodanie czynnika w ilości 40g/mb na dodatkowe metry rurociągu. Maksymalna odległość, jakiej nie można przekroczyć, wynosi około 12-15 m rurociągu chłodniczego w jedną stronę, ale jest to odległość określana każdorazowo oddzielnie przez producenta dla poszczególnych urządzeń .

Czytaj dalej klikając w linki poniżej

Wprowadzanie pompy ciepła do domu to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego modelu czy konkretnych parametrów technicznych. Istotne jest także odpowiednie umiejscowienie poszczególnych elementów instalacji - a jednym z kluczowych jest jednostka zewnętrzna. To od jej lokalizacji zależeć będzie nie tylko efektywność działania całego systemu, ale także komfort mieszkańców i sąsiadów. W kolejnej części artykułu przyjrzymy się zasadom umiejscowienia jednostki zewnętrznej pompy ciepła, które pomogą maksymalizować korzyści płynące z tego ekologicznego rozwiązania.

Jednostka zewnętrzna, a granice działki

 

Aby spełniać normy dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu, jednostkę zewnętrzną pompy ciepła powinno się umieścić w odległości około 6 metrów od granic działki. Warto jednak pamiętać, że ta odległość może ulec zmianie, w zależności od specyficznego poziomu hałasu generowanego przez konkretną pompę oraz od miejsca, w którym zostanie ona umiejscowiona. Najmniejszy poziom hałasu osiągniemy, instalując jednostkę przy ścianie budynku i jednocześnie chroniąc ją np. garażem czy innym wystającym elementem architektonicznym.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła viessman

NAJCIEKAWSZE

ARTYKUŁY:

Konsekwencje wyboru

niewłaściwego architekta wnętrz >>>

 

Architekt godny polecenia 

przed oststecznym wyborem >>>

bottom of page